Хороший велосипедист – живий велосипедист

Мій велосипедний стаж невеликий, на момент написання статті – близько 6 місяців щоденної їзди. Ну добре, майже щоденної.
Останнім часом я став пересуватись на велосипеді набагато більше, ніж раніше (кожного дня виходить більше 20 км), то ж встиг накопичити деякий досвід.

В цій статті я спробую надати опис хорошого велосипедиста як я його бачу і запропоную поради, за допомогою яких можна наблизитись до цього звання. Звісно, мої думки суб’єктивні, але вони засновані на об’єктивних Правилах дорожнього руху і здоровому глузді.

Хороший велосипедист – це, насамперед, відповідальний учасник дорожнього руху, який пересувається згідно з Правилами дорожнього руху, не створює проблем на дорозі, не завдає шкоди собі й іншим, а також ввічливо ставиться до всіх учасників дорожнього руху.

Отже, якщо ти нещодавно сів на велосипед, або плануєш це зробити у майбутньому, перш за все вивчи ПДР! ( Закон України про Правила дорожнього руху)

Для керування велосипедом не потрібно мати водійське посвідчення, але вкрай необхідно розуміти як відбуваються процеси дорожнього руху.
Ці знання можуть зберегти тобі життя і карму.

Запам’ятай основні тези:
– обов’язково купи шолом.
Я бажаю всім, щоб засоби захисту служили вам красивим аксесуаром, і вам ніколи не довелось випробувати їх міцність на собі. Але, як то кажуть, береженого бог береже.
– велосипедистам заборонено їздити по тротуарах та пішохідних переходах (пункт ПДР 6.6.-В )!
Якщо велосипедист має необхідність пересуватись тротуаром – він злізає зі свого коня, йде по землі ніжками, а коня веде ручками. Так само і на пішохідному переході – тільки на зелений, тільки ніжками.
Чому? Тому що на тротуарі ти можеш заважати людям, можеш когось зачепити, або зненацька налякати. А раптом перед тобою вибіжить дитина?
У твоєму місті нема велодоріжок, а ти боїшся їздити на велосипеді по дорозі? Ти, звичайно, можеш знехтувати Правилами і вільно їздити по тротуару. Але роби це повільно і вкрай обережно. І, звичайно ж, якщо ти порушуєш ПДР, не чекай, що хтось інший буде їх виконувати.
– будь помітним на дорозі.
Найчастіше водії не пропускають і підрізають тебе тому, що вони мудаки. Але є й такі, що просто не бачать тебе.
Обов’язково почепи світлоповертачі й ліхтарі (пункт ПДР 6.2). Якщо їздиш з рюкзаком – наший на нього світлоповертаючу стрічку (продаються у всіх магазинах для шиття). А ще краще – купи яскравий жилет з такою стрічкою, як у правоохоронців (продаються в магазинах спецодягу, або в Інтернеті). Також, можуть стати в нагоді ліхтарики для колес, шолома, рами, вилки. Вдень достатньо бути в жилеті, або просто у яскравому одягу. В темну пору обов’язково будь в жилеті й вмикай всі ліхтарі, які в тебе є. Будь наче новорічна ялинка, навіть якщо в тебе будуть тикати пальцем. Помітний велосипедист – живий велосипедист!
– плануй маршрут по вулицям із менш інтенсивним рухом.
По-перше, ти зекономиш свій час. По-друге, чим менше машин буде поряд із тобою – тим спокійніше і безпечніше ті себе почуватимеш.
– випив – іди пішки.
Алкоголь і дорога – речі не сумісні. Звичайно, тебе не зупинить патруль і не буде просити дунути в трубочку. Але якщо тебе переїде каток, а в твоїй крові знайдуть алкоголь – скоріш за все водія катка виправдають. Подумай над цим.
– забудь про телефон.
Треба подзвонити, або прочитати смс? Зупинись, зроби все, що тобі потрібно, сховай телефон і лише після цього продовжуй рух.
– вчись дивитись на 360 градусів.
Ти маєш бути зосередженим на дорозі, дивитись прямо. Але в той же час ти маєш контролювати ситуацію навколо себе. Особливо при проїзді перехресть. Корисно мати хоча б одне дзеркало.
– вчись сприймати ситуацію на слух.
Якщо твої вуха не зайняті плеєром, ти завжди почуєш наближення авто, чи вантажівки ззаду.
– попереджай про будь-які маневри.
Як сказав би Віталій Кличко, у тебе є дві руки, однією з яких ти можеш показувати напрямки на усі чотири боки. Сигналізувати про свої маневри треба за будь-якої ситуації. Чи ти їдеш в потоці машин, чи ти на дорозі один (або тобі здається, що ти один). Цю звичку потрібно довести до автоматизму.
Наприклад. Ти хочеш об’їхати припарковане біля бордюру авто. Озирнись назад (або подивись у дзеркало), чи не створиш ти перешкод своїм маневром. Покажи поворот лівою рукою, тільки після цього починай плавно брати вліво. Таким чином, водій вантажівки, яка прямує за тобою, не вкатає тебе в асфальт.
– при об’їзді авто, що припарковані біля бордюру, дотримуйся бокової дистанції й остерігайся раптово відкритих дверей.
– не роби різких і непередбачуваних рухів.
– не намагайся просунутись між авто і бордюром.
Звичайно, в пункті ПДР 16.2 вказано, що водій, повертаючи праворуч, має дати дорогу велосипедисту, який рухається в попутному напрямку. Але є велика ймовірність, що водій авто просто не побачить тебе. Тому з цієї поради ми отримуємо наступну:
– на перехресті рухайся в потоці транспорту, не намагайся випередити авто, які рухаються в попутному напрямку.
– на світлофорі треба зупинятись перед стоп-лінією, або знаком СТОП.
Інколи на світлофорах може бути встановлена зелена стрілка, яка дозволяє повернути праворуч навіть при червоному світлі (звісно, пропустивши пішоходів й інші транспортні засобі, які їдуть на зелений). Якщо на такому світлофорі горить червоне світло, а тобі треба їхати прямо – зупинись хоча б за п’ять метрів від стоп-лінії. Так тебе не загорне вантажівка, яка буде повертати праворуч.
– на світлофорі стартуй лише на зелене світло.
Дві секунди, які ти чекаєш поки жовте світло зміниться на зелене, можуть врятувати тебе від маршрутки, водій якої захотів проскочити перехрестя на жовтий.
– запам’ятай: рух двох і більше велосипедистів дозволяється лише в один ряд якомога ближче до правого краю дороги (пункт ПДР 11.14)
– повороти ліворуч на велосипеді часто спричиняють труднощі й можуть бути причиною аварійної ситуації.
Повертати ліворуч на дорогах, де є більше однієї смуги руху в кожен бік, або дорога розділена трамвайною колією – заборонено (пункт ПДР 11.14)
Якщо тобі треба повернути ліворуч, а Правила не дозволяють, або ти не впевнений, що зможеш зробити це безпечно – злізь з велосипеда і перетни перехрестя як пішохід – пішки, по пішохідному переходу, на зелене світло.
– дивись на знаки!
Вони не просто так висять, а вказують тобі що можна робити на дорозі, а що – ні. Знаки можуть розказати тобі все: куди можна (або не можна) повертати, кому поступитись дорогою, можливі напрямки руху, тощо. Обов’язково виконуй вимоги знаків.
– поважай громадський транспорт.
Якщо попереду на зупинці стоїть трамвай – зачекай, поки його двері зачиняться. Також, пам’ятай, що трамвай майже завжди має перевагу на перехресті. Маршрутки, автобуси і тролейбуси, які стоять на зупинках, можна об’їхати лише з лівого боку, виконавши дії з восьмого пункту цих порад.
– контролюй технічний стан свого велосипеда.
Навіть маленька несправність може призвести до трагедії. Хоча б раз на три-чотири місяці завозь велосипед до майстра на діагностику. Особисто я обслуговую свій велосипед у цього майстра: (натисніть тут, щоб подивитись контакти)
– завжди виконуй вимоги ПДР, але будь готовий до того, що інші можуть знехтувати Правилами. Навіть якщо ти рухаєшся головною дорогою, пам’ятай про правило ДДД (Дай дорогу дурню). Дорога – це життя, а в житті буває по всякому.

Рівних доріг, і нехай щастить!

Якщо є пропозиції, або зауваження – прошу висловлювати їх в коментарях.
Сподіваюсь, моя стаття стане у нагоді.

Поділися в соц мережах, розповсюджуй корисну інформацію!

Цікаві статті:

2 thoughts on “Хороший велосипедист – живий велосипедист

    1. Спасибо за отзыв!
      По мере приобретения опыта буду дополнять статью =)

Залишити відповідь

Авторизуватись через: